POZVÁNKA: Co nám brání starat se oduševní zdraví? Kulatý stůl s odborníky na téma duševního zdraví se koná v Kaplici
Kdo z nás by se v životě nesetkal s následujícími prohlášeními: Mám přeci svou hrdost! Nejsem na tom tak špatně… Co tomu řeknou ostatní? nebo Nejsem přeci blázen! Přiznejme si, jistě jsme každý někdy takovou frázi vypustili ze svých úst. Dnešní doba je uspěchaná a spěch přináší stres a další negativa, která nás ovlivňují. Někdy je velmi těžké požádat o pomoc. Ale taková věc je normální. Špatně na tom budete, pokud pomoc nevyhledáte. Jaké jsou cesty k pomoci a jak vlastně zjistit, že je něco v nepořádku? Právě to poradí odborníci při neformální diskusi u pomyslného kulatého stolu, který připravuje na pátek 18. října Místní akční skupina (MAS) Pomalší, v Kulturním domě Kaplice od 9:00 hodin. Připraveny jsou prezentace Martina Fojtíčka z Ledovce (organizace, která se dlouhodobě věnuje lidem s duševním onemocněním na Plzeňsku), GreenDoors (provozují v Praze dvě sociální kavárny a jsou partnerem restaurace Mlsná Kafka) a také Lucie Kočové z Úsměvu mámy (organizace zabývající se podporou maminek, které po porodu prožívají deprese, úzkosti a další nepříjemné stavy).Kulatý stůl je součástí projektu Střednědobý plán sociálních služeb financovaného z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost a je realizován ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví.
Více o akci a možnost přihlášení na www.maspomalsi.cz/dusevnizdravi.
Přihlásit se můžete prostřednictvím online formuláře ZDE.
Duševní zdravověda
Duševní zdraví je stejně důležité jako to fyzické, ne-li důležitější! Přesto se o něm mluví jen málo a mnozí z nás neví, jak o něj pečovat. S tématem duševního zdraví a onemocnění je spjato spousta mýtů a obav. Přitom duševní nemoc může potkat kohokoliv z nás, počínaje maminkami na mateřské a vrcholovými manažery nebo politiky konče.
Co nám tedy nejčastěji brání starat se o své duševní zdraví?
(Převzato z #NEVYPUSŤ DUŠI)
1. Mám přeci svou hrdost
Jsme důstojní a hrdí ze své přirozenosti a máme strach ohrozit jistotu, kterou prožíváme. Někdy je velmi těžké vůbec o jakoukoliv pomoc požádat a to je normální. Avšak neváhejte, můžete jen získat! Nemusíte na to být sami, najděte někoho, kdo vám pomůže. Hrdí na sebe budete, když dovolíte, aby vám někdo pomohl.
2. Nejsem na tom tak špatně
Ano, blaničtí rytíři stále nevyjeli! Pak je ale otázka, do kdy budete čekat. Nemusíte mít otevřenou zlomeninu nebo přijít o všechny zuby, abyste vyhledali lékaře. Můžete mít jen podezření, první příznaky a je dobré se jít poradit s odborníkem, jaké máte možnosti. S duševním zdravím to máte stejné. Špatně na tom budete, pokud pomoc nevyhledáte.
3. Co tomu řeknou ostatní
Odkládat svou vnitřní tíhu můžete popravdě jen těm, kteří zvládnou vám ji kousek poponést a někde složit. Jestliže to nejde, máte možnost v soukromí zavolat na linky důvěry, které jsou anonymní a některé i nonstop. Pokud dokážete zapomenout na to, že se někomu nebude líbit, co děláte, pak jste vykročili na dobrou cestu!
4. Nejsem přeci blázen
To, kdo jste, nesouvisí často vůbec s tím, co se vám děje. Blázen byl v historii vlastně kašpárek, který měl u dvora velmi lukrativní místo. Mohl ovlivnit náladu celého dvora! Vidíte? Každá vlastnost člověka má své přínosné i stinné stránky. Každá! Pošetile a bláznivě se můžete chovat i bez toho, že byste blázny byli. Moudrost je v tom, že dovolíte sami sobě přijmout myšlenku, že jste lidé a potřebujete v těžkých chvílích mít někoho na blízku. A blázen je ten, kdo tomu nevěří. Nebuďte na těžkosti sami. Tudy cesta nevede.
Chcete se dozvědět víc?
Přijďte na Kulatý stůl o duševním zdraví 18.10.2019 do Kulturního domu v Kaplici. Chystáme pro vás prezentace Marina Fojtíčka z Ledovce (organizace, která se dlouhodobě věnuje lidem s duševním onemocněním na Plzeňsku), GreenDoors (provozují v Praze 2 kavárny a jsou partnerem restaurace Mlsná Kafka) a také Lucie Kočové z Úsměvu mámy (organizace zabývající se podporou maminek, které po porodu prožívají deprese, úzkosti a další nepříjemné stavy).
Kulatý stůl pořádá MAS Pomalší v rámci projektu Střednědobý plán rozvoje sociálních služeb ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví.
Přihlásit se můžete prostřednictvím online formuláře ZDE.
Materiály vznikly v rámci projektu „Ti, kterým se vyhýbáme.“
Projekt realizoval FOKUS České Budějovice ve spolupráci s Fokusem Tábor.
Autor obrázku: Stanislav Setinský (http://setinsky.blogspot.com/).